Pomoc alebo biznis?

Autor: Petra Radványiová | 8.4.2016 o 19:01 | (upravené 8.4.2016 o 19:52) Karma článku: 3,12 | Prečítané:  1206x

Zamysleli ste sa niekedy nad tým či užívate všetky lieky správne a či ich vôbec potrebujete? Lieky, ako už z názvu vyplýva, sú určené na liečenie a vždy by mali len pomáhať a nášmu zdraviu prospievať ak sa správne užívajú.

V opačnom prípade hrozí silná závislosť, predávkovanie či dokonca smrť. V súčasnej dobe kvôli nerozvážnemu užívaniu liekov výrazne stúpa percento závislosti na nich.  Na mysli mám najmä tzv. benzodiazepíny.

Benzodiazepíny lekári najčastejšie predpisujú pacientom s poruchami spánku či na odstránenie  pocitu úzkosti a strachu. Medzi najznámejšie lieky z tejto kategórie patria napríklad Lexaurin, Neurol, Diazepam, Xanax, Rivotril či Oxazepam. Nebudem  tvrdiť, že tieto lieky si neplnia svoj účel a nepomáhajú, pomáhajú, no len dovtedy, kým si človek nevytvorí závislosť na nich, či už psychickú alebo fyzickú. Presne to je kameň úrazu benzodiazepínov, keďže už  po krátkom čase užívania sa závislosť vytvorí a naraz prichádza zistenie, že bez tabletky sa človek nevie vysporiadať s nejakou napätejšou situáciou alebo nevie zaspať, či sa upokojiť.  Takto jednoducho sa dá vhupnúť do začarovaného kruhu zvaného Benzodiazepíny. Jednoduchá cesta k nim, no neporovnateľne ťažšia púť  k oslobodeniu sa od nich.
Vo väčšine prípadov účinok týchto tabletiek nastáva po 15 minútach a môže trvať 12 až 70 hodín. Tak si viete predstaviť aké silné sú tieto lieky, keď majú tak dlhotrvajúci účinok. Konzument prepadá únave či mikrospánku, stráca koncentráciu, má veľmi spomalené reakcie, poruchy spánku pokračujú,  má zníženú priestorovú orientáciu atď. A ak si  človek pod ich vplyvom nebodaj sadne za volant, nešťastie nenechá na seba dlho čakať. Ešte nebezpečnejšie je spojenie s konzumáciou alkoholu, pri ktorom vzniká toxická zmes, ktorá je pre telo nebezpečná.
Napríklad taký Lexaurin, malá nenápadná ružová tabletka, krátkodobo určite pomáha zvládnuť ťažké životné obdobie a vyvolá vo vás pocit pokoja, či dodá vám odvahu a silu preniesť sa cez zložité situácie, no daň, ktorú si žiada späť je príliš vysoká. Vaše telo si veľmi rýchlo zvykne na určitú dávku „pokoja“, bez ktorej za krátky čas nebudete vedieť normálne fungovať. Všetko sa otočí proti vám a zrazu zázračná tabletka je vašim problémom, ktorého sa neviete zbaviť. Namiesto euforických pocitov sa dostavia bolesti, pocit psychickej aj fyzickej vyčerpanosti a už len tá samotná myšlienka, že by ste mali zvládnuť nejaké ďalšie zlé obdobia  bez tohto „pomocníka“ je hrozný. Ak sa závislý človek snaží vysadiť tabletky zo dňa na deň, čakajú ho nepríjemné stavy ako pri odvykaní od drog. Preto je potrebné začať znižovať dávky veľmi pomaly a postupne. Lekári toto všetko vedia a preto sa pýtam, prečo o možných rizikách svojich pacientov neinformujú a bez akýchkoľvek problémov tabletky predpisujú???
Táto moderná hektická a stresová doba si vyžiadava stále viac pacientov, ktorí prídu s prosbou o pomoc k lekárom a tí im už akoby automaticky benzodiazepíny naordinujú. Podľa mňa však prvým riešením problémov by mala byť najskôr prírodná cesta a nie hneď siahnuť po chemikáliách a dúfať, že „zázračná“ tabletka pomôže. Preto si myslím, že o tejto téme by sa malo viac rozprávať aby ľudia vedeli čo do svojho tela prijímajú.  

Moja sestra mi po návšteve USA povedala, že takmer každý druhý človek tam funguje na tabletkách tohto druhu. Bez nich by nezvládli každodenný stres a vymyslené choroby a diagnózy. Lekári diagnostikujú rôzne psychické choroby už malým deťom a naordinujú benzodiazepíny, takže si môžete domyslieť ako asi môžu  dopadnúť tieto závislé deti a mladí ľudia, ktorých život sa často končí samovraždou.  

Poznám v blízkom okolí osobu, ktorá tiež patrí do skupiny ľudí, ktorí prepadli závislosti na benzodiazepínoch kvôli osobným či iným psychickým problémom. Odvykanie od závislosti na týchto liekoch je veľmi ťažké a dlhodobé.

Na tomto odkaze si môžete pozrieť spracovaný dokument a na jeho základe si vytvoriť váš vlastný názor či ide skutočne o pomoc alebo len o biznis lekárov.


https://www.youtube.com/watch?v=rk-ryvdWPgw

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?